Renju Türkiye

Renju ve Gomoku Oyunları Merkezi

soroban dünyası twitter

Rusya

 

  Dimtry Epifanov (8.Dan) 

  Rusyada 8.Dan seviyesindeki iki oyuncudan birisidir. Kendisini Renjuya adamış Dimitry Epifanov Renju sporunun Türkiyedeki temellerinin atılmasında destek sağlayan yegane kişidir. Moskova devlet üniversitesinde öğretim görevlisi olan sayın Epifanov'un Correspondence Renju Dünya şampiyonalrında 2006 yılında ikinciliği 2007 yılında Dünya şampiyonluğu vardır. Kendi gibi oğluda iyi bir Renju oyuncusudur. Dimtry Epifanov Rusya Renju milli takımı kaptanıdır.

Büyük usta hakkında detaylı bilgi için lütfen resmin üzerini tıklayınız.

 

 Vladimir Sushkov (8.Dan)

  Rusyanın ve Dünyanın en tanınmış Renju oyuncularındandır. 8. Dan seviyesine gelebilen sayılı oyunculardan olup Japonyada ve Dünyada bir çok şampiyonada birinciliğe sahip oyuncu hakkında daha detaylı bilgi için resminin üzerine tıklayınız.

 

  Alexandr Nosovsky 

1978 yılında Renjuya başlayan Alexandr Nosovsky Sovyetler birliğinde Renjunun tanınması ve yayılmasında rol oynayan başlıca kişilerdendir. Alexandr Nosovsky 1979 yılında dünyada Japon olmayan yabancı oyuncu olarak ilk defa Dan derecesi alabilen ikinci kişidir. Birinci kişi ise yine Sovyetler birliğinden Vladimir Sapronovdur. Kendisi Moskova Renju Kulübünün kurucularındandır. Renju sporuna başlayanlar için hazırladığı Rusça ve İngilizcesinin bulunduğu '' Yeni başlayanlar için Renju'' adlı kitabı Renjuya gönül vermiş kişilerin başucu kitabı olmuştur. Türkçesinin çevirilmesine izin veren ve her türlü basım ve yayın hakkını bize vermiş olan Alexadr Nosovsky ustaya kitabını Türkiyeye kazandırmış olduğu için teşekkür ediyoruz. Usta oyuncu hakkında detaylı bilgi için lütfen resmini tıklayınız.